#
#


İnternet Üzerinden Melis Bilgisayar Ürünlerini Alabilirmiyiz#

Şuan Yapım Aşamasında Olan Güvenli Alışverişin Tek Adresi # Adresinden güvenle alışveriş yapabilirsiniz.Melis Bilgisayar Güvencesi İle...

Müşteri yerinde servis ücretlendirmesi nasıl yapılıyor #

Ücretlendirme Müşterinin Bulundugu Nokta ve verilen hizmetin niteligine göre değişkenlik göstermektedir.

Sadece nakit ödeme mi yapılıyor#

Ödemeler nakit veya kredi kartı ile peşin esasına göre yapılır.

Kurumsal Bakım Anlaşması Nedir #

Kurumsal Bakım Anlaşması, kurumlara yönelik tüm bilgisayar, notebook, yazıcı ve çevre birimlerinin her türlü donanım ve yazılım arızalarının anlaşma süresi boyunca ister Melis Bilgisayar Teknis Servis bünyesinde,ister müşteri yerinde limitsiz servis ve teknik destek alabileceği bir servis şeklidir.

Kimler Kurumsal Bakım Anlaşması Yaptırmalıdır#

Bilgisayar, notebook, yazıcı ve çevre birimi adedi yaklaşık on cihaz üzerinde olan ve üst sınırı binlerce cihazı geçen ve tüm cihazlarının devamlı çalışır durumda olması için beklemek ve üzülmek istemeyen, bilgi işlem sorumluları ve bilgi işlem departmanı olmayan tüm kurumlar Kurumsal Bakım Anlaşması yaptırmalıdır.

Kurumsal Bakım Anlaşması Kapsamında Hangi Hizmetler Vardır#

Kurumsal Bakım anlaşması süresince Melis Bilgisayar Teknis Servis bünyesinde veya müşteri yerinde limitsiz servis desteği, yılda iki kez periyodik koruyucu bakım, envanter takibi, arızalı cihazın müşteri yerinde onarılamadığı durumlarda yerine yedek cihaz bırakılması,NT, 2000, XP, Vista,Windows 7 ve Windows Server yazılımları,çoklu işletim sistemi,XP, Linux işletim sistemi desteği, bilgisayar,notebook, yazıcı, monitör, scanner,projeksiyon cihazı, digital fotoğraf makinası ve diğer çevre birimleri onarımı, MS Office uygulamaları ve virus desteği, Yetkili Servis Merkezi olduğumuz markalarda garanti hizmetleri, orjinal yedek parça desteği, diğer markalarda müşteri adına hareket desteği standart hizmetlerimizdendir.Gerek olmayan hizmetler anlaşma kapsamından çıkarılabilir.

Kurumsal Bakım Anlaşması Nereden ve Nasıl Satın Alınır#

Kullanıcıya özel olan Kurumsal Bakım Anlaşması bizlerle temasa geçilmesi durumunda deneyimli Müşteri Temsilcilerimizin ziyareti ve daha sonraki karşılıklı görüşmeler sonucunda kullanıcıya özel hazırlanır, fiyatlandırılır ve neticelendirilir. Ödemeler karşılklı tercihler sonucu aylık veya yıllık olarak talep edilmektedir.

Kurumsal Bakım Anlaşması Fiyatı Ne Kadardır#

Kullanıcıya özel olan Kurumsal Bakım Anlaşması fiyatları tüm önyargıların aksine ancak görünce ve karşılaştırınca anlayabileceğiniz şekilde ekonomik ve caziptir.

Kurumsal Bakım Anlaşmalı Müşteri Nasıl Hizmet Alır#

Kurumsal Bakım Anlaşması olan müşteri Melis Bilgisayar Kurumsal Bakım Anlaşması destek bölümüne telefon, fax veya e-mail yolu ile destek ihtiyacını bildirir. Aynı gün içerisinde müşteri ile temasa geçirilerek gereken şekilde arızaya müdahele edilir ve genellikle giderilir.

Kurumsal Bakım Anlaşması Geçerlilik Süresi Var Mıdır#

Genellikle 12 ay süre yapılan Kurumsal Bakım Anlaşmaları istek üzerine daha kısa veya uzun sürelerle yapılabilir.

Kurumsal Bakım Anlaşması Yaptırmanın Avantajı Nedir#

Kurumsal Bakım Anlaşmalı müşteri önceliği en üst seviyede olan müşteri sınıfımızdır. Destek için bekleme sorunu olmayan müşteriler devamlı çalışan ve minimum düzeyde işgücü kaybeden kullanıcılardır. Sisteminizi ve sizleri tanıyan eğitimli, güvenilir ve ciddi bir ekip ile çalışmak, anlaşma süresince herhangi bir ek ücret ödememek gibi avantajlar bizlerle senelerce devamlı çalışan kullanıcıların vazgeçemediği avantajlardır.

Onarım sonrası yazılım yüklüyor musunuz #

Bünyemizde Lisanssız yazılım kesinlikle yüklenmemektedir.İşletim sistemine müdahale edilmesi veya yeniden yüklenmesi gerektiği durumlarda kullanıcı legal lisans ve yazılımlarını sunmakla ve ibraz etmekle sorumludur. Aksi durumda işlem yapılmamaktadır.

Melis Bilgisayar hangi yazılımlara destek vermektedir #

Servisimiz yazılım Olarak Windows işletim sistemleri ve Office uygulamalarının tüm versiyonlarına destek vermektedir.Ayrıca LOGO,MIKRO ETA Muhasebe Yazılımlarınada Destek Vermektedir.

Arıza tespit ücreti alıyor musunuz #

Arıza Tespit Ücreti Alınmamaktadır.

Çalışma saatleriniz nedir #

Çalışma saatlerimiz Pazartesi - Cumartesi Günleri Arasında ve Özel Durumlarda Pazar Günüde Dahil Sabah 09:00 - Akşam 22:00 Saat leri arasındadır.Siz Değerli Müşterilerimize En İyi Hizmeti En Uygun Fiyatlara Vermekten Gurur Duyarız.

İkinci El Ürün Alım - Satımı Nedir #

Melis Bilgisayar misyonu itibari ile bilgi işlem cihazlarının tamamının en uzun süre ile kullanılmasını hedefler. Yeni cihaz alan kişilerin eski cihazlarını alıp, bakımını yaptıktan sonra istenirse garanti de vererek bu eski cihazları çok ekonomik olarak yeniden kullanıma sunar.Dizüstü Ve Masaüstü Bilgisayarlarınız Melis Bilgisayar Güvencesi ile Piyasanın Üstünde Alınır Ve Piyasanın Altında Satılır.

Kimler İkinci El Ürün Almalı veya Satmalıdır#

Yeni cihaz alan tüm kişi ve kuruluşlar eski cihazlarını satmalıdır. Ekranı veya anakartı bozuk bir notebook;tamiri için gerekli yedek parça fiyatı genellikle yeni bir notebook alma maliyetine yaklaşmakta ve hatta geçmektedir. Bu durumda tamir edilemeyen Notebooklardan fayda sağlanamamaktadır. Gelir durumu düşük tüm kullanıcılar da ikinci el ürünleri tercih etmelidir. Çoğu zaman tamir görmüş ve teknolojik açıdan biraz eski olan tüm ürünler ortalama kullanıcıların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

İkinci El Alım Satım Kapsamında Hangi Hizmetler Vardır #

İkinci el ürünler iki şekilde satın alınır, nakit olarak satın alınır veya konsinye olarak satışa konabilir. Her iki durumda da cihaz temizlik ve onarımı yapılır, varsa eksik parçaları tamamlanır, istenilmesi durumunda Melis Bilgisayar güvencesinde garanti verilir.

İkinci El Ürünler Nereden ve Nasıl Alınır ve Satılır #

Tüm İkinci El Ürünleri Magazamızı Ziyaret Ederek Hem İnceleyebilir Hemde Satın alabilirsiniz.

İkinci El Ürün Fiyatı Ne Kadardır #

İkinci el ürün fiyatları, ürünlerin marka, model ve durumlarına göre değişiklik gösterir.